Choď na obsah Choď na menu
 


Čo spraviť keď sa vám stratí pes?

1. 3. 2011
Dobré rady keď stratíte psíka. Nechceme predsa aby po vonku pobehovali opustení chudáčikovia. Tak šup pre istotu prečítať aj keď ste žiadneho hava nestratili. Prevencia je vždy dobrá vec :).
www.ajtymozespomoct.blog.cz
Photo by `kkart

Skôr ako podľahnete panike, že sa váš pes naozaj stratil, prejdite sa po mieste kde bol naposledy videný. Nechoďte sami. Klopte na dvere, pýtajte sa okoloidúcich, obyvateľov domov a ľudí vo firmách. Navštívte všetky možné úkryty nachádzajúce sa na tom mieste. Ponáhľajte sa, buďte priebojný pri hľadaní, čas je váš nepriateľ, nikdy sa nevzdávajte!
Okamžité kľúče ku nájdeniu vášho zvieraťa sú:
 
 • chodiť,
 • pýtať sa,
 • navštevovať,
 • konať rýchlo.
 •  
  pokračovanie v celom článku↓

  Ak sa váš pes stratil z domu, preverte vo vašom dome každý kút, či skrýšu ktorá vám len v tej chvíli príde na mysel. Vonku prehľadajte prístavby, kôlne, medzery kde sa dá podliesť, každé miesto kde by sa mohol ukryť keď sa zranil, priotrávil, spanikáril alebo sa o niečo zachytil. Prechádzajte sa a volajte naňho často a nahlas. POČÚVAJTE POZORNE. Niekoľkokrát denne skoro ráno aj neskoro večer prejdite všetkých susedov, alebo miesta kde ho naposledy videli. (Nechoďte sami, zoberte niekoho so sebou.)
  Vyneste von veci, ktoré sú mu dôverne známe. Prepravka, psia posteľ, alebo vaše staré tričko na ktorom ležal. Zabehnutému zvieraťu, ktoré sa napr. zľaklo búrky a stratilo orientáciu, to môže pomôcť zorientovať sa. Napíšte a vyveste LETÁK s informáciou o strate psa, popisom, kontaktom na vás a prípadne aj odmenou. Denne navštevujte mieste útulky a odchytové strediská. Nestačí im len denne telefonovať a pýtať sa na informácie. Nechajte u nich leták. Nezabúdajte, niektoré Odchytové Strediská držia psov len niekoľko dní a preto ich pre istotu "navštevujte denne".
  Ak slúbite za nájdenie PSA odmenu, vyhnite sa podvodníkom:
 • Nikdy nedávajte odmenu niekomu za nájdenie zvieraťa, kým ho nemáte v rukách.
 • Ak slúbite za vrátenie zvieraťa odmenu, nikdy neudávajte množstvo.
 • Požadujte od nálezcu identifikačné údaje vášho psa ako tetovacie číslo, jazvy, iné vonkajšie alebo vnútorné charakteristiky. Tieto údaje vám pomôžu zistiť, či sa skutočne našiel váš pes, alebo ide len o človeka, ktorý je podvodník.
  Keď sa vám zdá, že niekto neoprávnene drží vaše zviera, rozprávajte sa s ním o zvierati. Pýtajte sa na všetko a odpovedajte opatrne. Možno vám zviera chcel vrátiť, ale nevedel kam a ako. Nevolajte hneď políciu, nemusí ísť o vášho psa. Nepriamo sa snažte zistiť, či má oprávnenie na držanie zvieraťa, akú dobu ho už má a iné dôležité skutočnosti.
  Buďte "EXTRÉMNE" opatrní a podozrievajte každého, kto chce vyplatiť peniaze ešte pred vrátením zvieraťa. Nikdy nikomu neplaťte vopred. Ak vám nálezca navrhne, že vám prinesie psa domov, nesúhlaste. Dohodnite si miesto stretnutia inde a VŽDY ZOBERTE NIEKOHO ZO SEBOU. Miesto na stretnutie vyberajte čo najrušnejšie a počas dňa.