Choď na obsah Choď na menu
 


Sumatranskemu tigrovi hrozí vyhubenie!

1. 3. 2011
www.ajtymozespomoct.blog.cz
Pytliaci poľujú na tigre bez akýchkoľvek zábran a papierne ťažbou dreva zmenšujú ich životný priestor. Sumatranske tigre sú na pokraji vyhubenia. Na rovnomennom indonézskom ostrove žije už iba 400 až 500 týchto mačkovitých šeliem. Informácie o stave populácie sumatranskych tigrov zverejnili v polovici marca 2004 predstavitelia Traffic - spoločného programu ochranárskych organizácií WWF a IUCN. "Tigre na celom svete ohrozujú ilegálne poľovanie a likvidácia ich prirodzeného životného prostredia. Sumatranske tigre sú na pokraji vyhubenia," povedala Susan Liebermanová zo Svetového fondu na ochranu prírody (WWF). Dôvodom pytliactva je dopyt po niektorých častiach tela tigra. Najžiadanejšia je kožušina, ale aj laby a zuby, ktoré sa v Ázii predávajú ako talizmany a suveníry. Aby sa zachránil sumatransky tiger, musí sa prísnejšie kontrolovať zákaz poľovania, povedal Steve Broad, riaditeľ programu Traffic. Takisto treba zastaviť ničenie lesov výrobcami papiera. Dve najväčšie papierne sídliace v Singapure ťažia drevo práve na Sumatre.

Tiger sumatranský (Panthera tigris sumatrae)
Tiger sumatranský je najmenší a najpestrejšie sfarbený poddruh tigra. Jeho telo dosahuje dĺžku 140 - 160 cm, chvost 60 - 85 cm a hmotnosť 100 - 180 kg, pričom samec je o mnoho ťažší a mohutnejší ako samica. Základne sfarbenie srsti je pomerne tmavé, na spodnej časti svetlo krémove. Priečne pruhy sú početné, všade lesklo čierne, široké a často zdvojené. Žije samotársky a obhajuje si veľké teritórium, ale spoločnosť samíc mu neprekáža. Živí sa hlavne jeleňmi a diviakmi, príležitostne aj opicami a vtákmi. Svoju korisť loví pred súmrakom alebo za ranného šera, spolieha sa pri tom hlavne na svoj zrak a sluch. Denne dokáže spotrebovať 10 až 20 kg mäsa naraz, veľká korisť mu potom postačí na 4 - 5 dní. Obdobie rozmnožovania nie je presne viazané na určité obdobie. Samec po párení väčšinou opustí samicu, no niekedy s ňou zostáva dlhšie a spolu aj s mláďatami sa kŕmia alebo oddychujú. Gravidita trvá 98 - 107 dní. Samica rodí najčastejšie 2 - 3, niekedy 4 mláďatá s veľkosťou asi 40 cm. Od matky sú potravne závislé do jedného roka, pohlavne dospievajú obyčajne v 3. roku. Tiger sa bežne dožíva 12 - 15 rokov, v zajatí vyše 20 rokov.
 

Kriticky ohrozený je nielen Sumatranský tiger ale aj Sibírsky tiger, ktorého populácia sa odhaduje na 350 až 410 jedincov. Na Slovensku existuje pomoc týmto tigrom (Oáza sibírskeho tigra)

Ešte pripájam jeden zaujímavý obrázok
www.ajtymozespomoct.blog.cz
A pýtam sa...
www.ajtymozespomoct.blog.cz
...naozaj chceme aby tieto druhy tigrov navždy vyhynuli?

...a bolo ich možné vidieť len na obrázkoch ako spomienky?
 
PS: RIP pre tie tri vyhynuté tigre - balijský (najmenší, aký kedy žil), kaspický (najväčší aký kedy žil) a jávsky. Nezaslúžili ste si to... A čo sa týka ľudí - samy si môžeme za to, že ich nikdy neuvidíme.
 
Tiger juhočínsky je na tom tiež biedne...
www.ajtymozespomoct.blog.cz